Πρόγραμμα Γ’ εξαμήνου


Έναρξη Γ΄ εξαμήνου: 2/10/2019
Λήξη Γ΄ εξαμήνου: 16/1/2020


 
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΔΙΑΡΚΕΙΑΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΘ.
2/10/2019Σπερματογένεση, Φυσιολογία, Διαταραχές
Κιρσοκήλη
Αιτιοπαθογένεια υπογονιμότητας στον άνδρα,
Εργαστηριακή διερεύνηση, Κλινική εκτίμηση του υπογόνιμου άνδρα
Σταματίνα Νικοπούλου15:30-17:30Β10
Διαταραχές στύσης: Φυσιολογία, Αιτιοπαθογένεια, Διαγνωστική προσέγγιση, Θεραπεία
Εκσπερμάτιση: Φυσιολογία, Παθοφυσιολογία, Διάγνωση, Θεραπεία
Χαράλαμπος Ασβέστης 17:30-19:00Β10
3/10/2019Η εμμηνορρυσία ως σημείο αναφοράς στην εφηβεία, Διαταραχές εμμήνου ρύσεως (1ο μέρος)
Παναγιώτης Χριστόπουλος 15:30-19:00Β9
9/10/2019Διερεύνηση και αιτιολογική ταξινόμηση της γυναικείας υπογονιμότητας: Ενδοκρινολογικά αίτια
Νεοκλής Γεωργόπουλος 15:30-17:30Β10
Διερεύνηση και αιτιολογική ταξινόμηση της γυναικείας υπογονιμότητας: Γυναικολογικά αίτια
Γονιμοποίηση, Εμφύτευση
Ανεξήγητη στειρότητα
Χαράλαμπος Συριστατίδης 17:30-19:00Β10
10/10/2019Διαγενετική (Transcender) ιατρική Σταματίνα Νικοπούλου15:30-16.30Β9
Διατροφή και κύησηΧρήστος Βασιλόπουλος16:30-18:30Ε7
16/10/2019Φυσιολογία ωοθυλακιορρηξίας
Διαταραχές ωοθυλακιορρηξίας
Ευαγγελία Ζαπάντη15.00-16.00Β10
Ο σαλπιγγοπεριτοναϊκός παράγοντας στη γυναικεία υπογονιμότητα.
Εμβρυϊκά βλαστικά κύτταρα
Κωνσταντίνος Στεφανίδης 16:00-18:00B10, E1
Αναπαραγωγή σε ειδικές ομάδες και ειδικότερα στη μεσογειακή αναιμίαΚωνσταντίνος Φαινέκος18:00-19:00Β10
17/10/2019Διερεύνηση υπογόνιμου ζευγαριού (webinar) Δημήτριος Γουλής15:30-16:30Β10
Ανοσολογία της αναπαραγωγής (webinar) Ειρήνη Αθανασάκη16:30-17:30Β10
Η ενδοοικογενειακή βία στη γυναίκα, στην έγκυο, στη νέα μητέρα και οι ψυχικές, σωματικές και κοινωνικές επιπτώσεις της (webinar) Ευαγγελία Αντωνίου17:30-19:00Ε9
23/10/2019Θεραπευτική αντιμετώπιση διαταραχών του κύκλου στις αθλήτριες Νικόλαος Σαλάκος15:30-17:00Ε7
Ενδοκρινικοί διαταράκτες, αντίσταση στην ινσουλίνη και παχυσαρκίαΓεώργιος Βαλσαμάκης 17:00-19:00Ε7
24/10/2019Η εμμηνορρυσία ως σημείο αναφοράς στην εφηβεία, Διαταραχές εμμήνου ρύσεως (2ο μέρος)Παναγιώτης Χριστόπουλος15:30-19:00Β9
30/10/2019Προεμφυτευτική διάγνωση: Ενδείξεις, σκοπιμότητα, τεχνική και εφαρμογές Μάρα Σιμοπούλου15:30-17:30Ε1
Προεμφυτευτική διάγνωση σε μονογονιδιακά νοσήματαΜηνάς Μαστρομηνάς17:30-18:00Ε1
Νομικό πλαίσιο προεμφυτευτικής διάγνωσης στην ΕλλάδαΔημήτριος Κρεμαλής 18:00-19:00Ε1
31/10/2019PCOS Γεώργιος Μαστοράκος15:30-17:30Ε2
Όγκοι ωοθηκώνΘεόδωρος Πανοσκάλτσης17:30-19:00Ε2
6/11/2019Μέθοδοι υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και υγεία των παιδιώνΝίκος Κανακάς15:30-16:30Ε1
Φαρμακολογία στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, Ορμονικά σχήματα,
Προετοιμασία IVF
Χαράλαμπος Γρηγοριάδης16:30-17:30Ε1
Διατροφή, απώλεια βάρους και βελτίωση γονιμότηταςΓεώργιος Βαλσαμάκης17:30-19:00Ε7
7/11/2019Φαρμακευτική αντιμετώπιση διαταραχών τριχοφυΐαςΕύα Κασσή 15:30-17:30Ε2
Θεραπεία δασυτριχισμούΕυαγγελία Πρωτόπαπα17:30-19:00Ε2
13/11/2019Εργαστηριακές τεχνικές στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή
(IVF, ICSI, CRYOPRESERVATION, PGD)
Δέσποινα Τζανακάκη 15:30-19:00Ε1
14/11/2019Υπερανδρογονισμός επινεφριδικής αιτιολογίαςΓεώργιος Μαστοράκος 15:30-17:30Ε2
Υπερανδρογονισμός στην παιδική ηλικία (webinar) Μαρία Παπαγιάννη17:30-19:00Ε2
20/11/2019Θρομβοφιλία και υπογονιμότητα Πέτρος Δρακάκης15:30-16:30Β10
Πολύδυμες κυήσειςΝικολέττα Ιακωβίδου 16:30-17:30Ε1
Το εμβρυολογικό εργαστήριο, Κριτήρια ποιότητας και επιλογής εμβρύου για μεταφοράΙωάννης Σφοντούρης 17:30-19:00Ε1
21/11/2019Intrauterine origin of hyperandrogenismΧριστίνα Κανακά15:30-17:30Ε2
Hyperandrogenism and insulin resistance (webinar) Jeremy Tomlinson17:30-19:00Ε2
27/11/20191. Κρυοσυντήρηση και καταστροφή εμβρύου
2. Πειραματισμός σε έμβρυα – αλλαγή γονιδιώματος ή κυττάρων
3. Προστασία προσωπικών δεδομένων στην ΙΥΑ
Εμμανουήλ Λασκαρίδης15:30-19:00Ε1
28/11/2019Δεδομένα από την επίδραση των ενδοκρινικών διαταρακτών στην εμφάνιση της εφηβείας και στη λειτουργία των γονάδων - συσχέτιση ενδοκρινικών διαταρακτών με γυναικολογικούς καρκίνους Ελένη Κούστα15:30-17:30Ε7
Έναρξη της ήβης: Φυσιολογία, Παθολογία Παναγιώτης Χριστόπουλος17:30-19:00Β9
4/12/2019Φυσιολογία της άσκησης, Ο ρόλος της άσκησης στο μεταβολισμό (webinar) Ιωάννης Φατούρος15:30-17:30Ε7
Πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας από την πλευρά του ενδοκρινολόγουΕλένη Κούστα17:30-19:00Ε1
5/12/2019Διφυλομορφίες, Γοναδικές ΔυσγενεσίεςΠαναγιώτης Χριστόπουλος15:30-17:30Β9
Επιπλοκές υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, Σύνδρομο υπερδιέγερσης ωοθηκών,
Φάρμακα υπογονιμότητας & γυναικολογικός καρκίνος / Ηθικά διλήμματα στην
υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και PGD, Δωρεά σπέρματος και ωαρίων,
Παρένθετη μητρότητα
Νικόλαος Βλάχος17:30-19:00Ε1
11/12/2019Εισαγωγή στην έρευνα στην ψυχική υγεία της αναπαραγωγής Ιωάννης Ζέρβας
Ελένη Βούσουρα
15:30-19:00Ε9
12/12/2019Αξιολόγηση και επιπτώσεις της νοσηρής παχυσαρκίας, Stress και μεταβολικό σύνδρομοΓεώργιος Μαστοράκος 15:30-17:30Ε7
Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκειαΣοφία Καλανταρίδου 17:30-19:00Ε1
18/12/2019Διαταραχές πρόσληψης τροφής και γυναικεία αναπαραγωγήΦραγκίσκος Γονιδάκης 15:30-17:30Ε9
19/12/2019Σακχαρώδης διαβήτης και άσκηση Ασημίνα Μητράκου15:30-16:30Ε7
Ο ρόλος του λιπώδους ιστού στην άσκησηΓεώργιος Βαλσαμάκης 16:30-17:30Ε7
Λοχειακή Κατάθλιψη -Δυσφορία (Blues) της λοχείαςΑγγελική Λεονάρδου17:30-19:00Ε9
8/1/2020Άγχος στην κύηση. Ανασκόπηση ερευνητικής
βιβλιογραφίας και εργαστήριο σε ερευνητικό πρωτόκολλο
Νατάλια Χουλιάρα15:30-19:00Ε9
9/1/2020Βασικά κλινικά στοιχεία σε σχέση με τις αποβολέςΜυρτώ Σωτηροπούλου 15:30-16:30Ε9
Γενικές αρχές ψυχομετρίας και πρακτικές
εφαρμογές στη μέτρηση της ποιότητας ζωής (webinar)
Χριστίνα Καραμανίδου 16:30-19:00Ε9
15/1/2020Ψυχική υγεία της εμμηνόπαυσης. Έρευνα και
ερευνητικές προοπτικές
Αρετή Σπυροπούλου 15:30-17:30Ε9
Ψυχολογικές αντιδράσεις και υπογονιμότητα. Επιδράσεις του ψυχολογικού στρες
στην έκβαση της εξωσωματικής γονιμοποίησης
Κλεάνθη Γουρουντή17:30-19:00Ε9
16/1/2020Σεξουαλικότητα στην εφηβείαΠαναγιώτης Χριστόπουλος15:30-18:00Β9
Obesity and male hypogonadism (webinar) Abd Tahrani18:00-19:00Β10

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Β9   Μεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην παιδική και εφηβική γυναικολογία (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ)
Β10  Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην υπογονιμότητα (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ)
Ε1   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην προεμφυτευτική διάγνωση (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)
Ε2   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στον υπερανδρογονισμό (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)
Ε7   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση μεταβολικών διαταραχών, άσκησης, διατροφής και αναπαραγωγής (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)
Ε9   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση ψυχιατρικών προβλημάτων και αναπαραγωγής (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)

– Όλοι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές υποχρεούνται να παρακολουθήσουν μέχρι και τρία επιλεγόμενα μαθήματα.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται στο ΓΝΑ “Αλεξάνδρα” (είσοδος από οδό Λούρου), κεντρικό κτήριο, 3ος όροφος, αίθουσα ιατρών (δίπλα από το γραφείο Καθηγητή Θεραπευτικής Κλινικής)  

– Η εξεταστική του Γ΄ εξαμήνου θα διεξαχθεί στις  5/2/2020 και 6/2/2020, ημέρες Τετάρτη και Πέμπτη, 15:30-19:00, στα αμφιθέατρα “Ι. Παπαδημητρίου” & “Μαγγίνειο” αντίστοιχα.

* Στις 5/2/2020 θα εξεταστούν τα δύο υποχρεωτικά μαθήματα (Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην υπογονιμότητα / Μεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην παιδική και εφηβική γυναικολογία).

* Στις 6/2/2020 θα εξεταστούν τα επιλεγόμενα μαθήματα (Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση μεταβολικών διαταραχών, άσκησης, διατροφής και αναπαραγωγής / Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην προεμφυτευτική διάγνωση / Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στον υπερανδρογονισμό / Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση ψυχιατρικών προβλημάτων και αναπαραγωγής).