Πρόγραμμα Γ’ εξαμήνου


Έναρξη Γ΄ εξαμήνου: 4/10/2017
Λήξη Γ΄ εξαμήνου: 17/1/2018


 
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΔΙΑΡΚΕΙΑΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΘ.
4/10/2017Σπερματογένεση, Φυσιολογία, Διαταραχές
Κιρσοκήλη
Αιτιοπαθογένεια υπογονιμότητας στον άνδρα,
Εργαστηριακή διερεύνηση, Κλινική εκτίμηση του υπογόνιμου άνδρα
Σταματίνα Νικοπούλου15:30-17:30Β10
Διαταραχές στύσης: Φυσιολογία, Αιτιοπαθογένεια, Διαγνωστική προσέγγιση, Θεραπεία
Εκσπερμάτιση: Φυσιολογία, Παθοφυσιολογία, Διάγνωση, Θεραπεία
Χαράλαμπος Ασβέστης 17:30-19:00Β10
5/10/2017Έναρξη της ήβης: Φυσιολογία, Παθολογία
Παναγιώτης Χριστόπουλος 15:30-19:00Β9
11/10/2017Διερεύνηση και αιτιολογική ταξινόμηση της γυναικείας υπογονιμότητας: Ενδοκρινολογικά αίτια
Νεοκλής Γεωργόπουλος 15:30-17:30Β10
Διερεύνηση και αιτιολογική ταξινόμηση της γυναικείας υπογονιμότητας: Γυναικολογικά αίτια
Γονιμοποίηση, Εμφύτευση
Ανεξήγητη στειρότητα
Χαράλαμπος Συριστατίδης 17:30-19:00Β10
12/10/2017Η εμμηνορρυσία ως σημείο αναφοράς στην εφηβεία, Διαταραχές εμμήνου ρύσεωςΠαναγιώτης Χριστόπουλος15:30-19:00Β9
18/10/2017Θρομβοφιλία και υπογονιμότητα Πέτρος Δρακάκης15:30-16:30Β10
Obesity and male hypogonadism (webinar) Abd Tahrani16:30-17:30Β10
Αναπαραγωγή σε ειδικές ομάδες και ειδικότερα στη μεσογειακή αναιμίαΚωνσταντίνος Φαινέκος17:30-18:30Β10
Ανοσολογία της αναπαραγωγής (webinar) Ειρήνη Αθανασάκη18:30-19:30Β10
19/10/2017Διαγενετική (Transcender) ιατρική Σταματίνα Νικοπούλου15.30-16.30Β9
Διφυλομορφίες, Γοναδικές ΔυσγενεσίεςΠαναγιώτης Χριστόπουλος16:30-19:00Β9
25/10/2017Διερεύνηση υπογόνιμου ζευγαριού (webinar) Δημήτριος Γουλής15:00-16:00Β10
Φυσιολογία ωοθυλακιορρηξίας
Διαταραχές ωοθυλακιορρηξίας
Ευαγγελία Ζαπάντη16.00-17.30Β10
Ο σαλπιγγοπεριτοναϊκός παράγοντας στη γυναικεία υπογονιμότητα.
Εμβρυϊκά βλαστικά κύτταρα
Κωνσταντίνος Στεφανίδης 17:30-19:00B10, E1
26/10/2017Σεξουαλικότητα στην εφηβείαΠαναγιώτης Χριστόπουλος15:30-19:00Β9
1/11/2017Εργαστηριακές τεχνικές στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή
(IVF, ICSI, CRYOPRESERVATION, PGD)
Δέσποινα Τζανακάκη 15:30-19:00Ε1
2/11/2017PCOS Γεώργιος Μαστοράκος15:30-17:30Ε2
Hyperandrogenism and insulin resistance (webinar) Jeremy Tomlinson17:30-19:00Ε2
8/11/2017Cryopreservation (Oocytes, Embryos), Καλλιέργειες (Oocytes, Embryos)Ερασμία Κιαπέκου15:30-16:30Ε1
Μέθοδοι υποβοηθούμενης αναπαραγωγήςΝίκος Κανακάς16:30-17:30Ε1
Νομικό πλαίσιο προεμφυτευτικής διάγνωσης στην ΕλλάδαΔημήτριος Κρεμαλής 17:30-19:00Ε1
9/11/2017Υπερανδρογονισμός επινεφριδικής αιτιολογίαςΓεώργιος Μαστοράκος 15:30-17:30Ε2
Υπερανδρογονισμός στην παιδική ηλικία (webinar) Μαρία Παπαγιάννη17:30-19:00Ε2
15/11/2017Προεμφυτευτική διάγνωση: Ενδείξεις, σκοπιμότητα, τεχνική και εφαρμογές Μάρα Σιμοπούλου15:30-17:30Ε1
Το εμβρυολογικό εργαστήριο, Κριτήρια ποιότητας και επιλογής εμβρύου για μεταφορά (webinar) Ιωάννης Σφοντούρης 17:30-19:00Ε1
16/11/2017Ψυχική υγεία της εμμηνόπαυσης. Έρευνα και
ερευνητικές προοπτικές
Αρετή Σπυροπούλου 15:30-18:00Ε9
Θεραπεία δασυτριχισμούΕυαγγελία Πρωτόπαπα18:00-19:00Ε2
22/112017Πολύδυμες κυήσειςΝικολέττα Ιακωβίδου 15:30-16:30Ε1
Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκειαΣοφία Καλανταρίδου 16:30-19:00Ε1
23/11/2017Φαρμακολογία στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, Ορμονικά σχήματα,
Προετοιμασία IVF
Χαράλαμπος Γρηγοριάδης15:30-17:30Ε1
Επιπλοκές υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, Σύνδρομο υπερδιέγερσης ωοθηκών,
Φάρμακα υπογονιμότητας & γυναικολογικός καρκίνος / Ηθικά διλήμματα στην
υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και PGD, Δωρεά σπέρματος και ωαρίων,
Παρένθετη μητρότητα
Νικόλαος Βλάχος17:30-19:00Ε1
29/11/2017Όγκοι ωοθηκώνΘεόδωρος Πανοσκάλτσης15:30-17:30Ε2
Intrauterine origin of hyperandrogenismΧριστίνα Κανακά17:30-19:00Ε2
30/11/2017Πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας από την πλευρά του ενδοκρινολόγουΕλένη Κούστα15:30-17:30Ε1
Δεδομένα από την επίδραση των ενδοκρινικών διαταρακτών στην εμφάνιση της εφηβείας και στη λειτουργία των γονάδων - συσχέτιση ενδοκρινικών διαταρακτών με γυναικολογικούς καρκίνους Ελένη Κούστα17:30-19:00Ε7
6/12/2017Εισαγωγή στην έρευνα στην ψυχική υγεία της αναπαραγωγής Ιωάννης Ζέρβας
Ελένη Βούσουρα
15:30-16:00
16:00-19:00
Ε9
7/12/2017Διατροφή και κύησηΧρήστος Βασιλόπουλος15:30-17:30Ε7
Φυσιολογία της άσκησης, Ο ρόλος της άσκησης στο μεταβολισμό (webinar) Ιωάννης Φατούρος17:30-19:00Ε7
13/12/2017Επίτευξη σωματικού βάρους στην άσκησηΧρήστος Βασιλόπουλος 15:30-19:00Ε7
14/12/2017Διαταραχές πρόσληψης τροφής και γυναικεία αναπαραγωγήΦραγκίσκος Γονιδάκης 15:30-17:30Ε9
Λοχειακή Κατάθλιψη -Δυσφορία (Blues) της λοχείαςΑγγελική Λεονάρδου17:30-19:00Ε9
20/12/2017Άγχος στην κύηση. Ανασκόπηση ερευνητικής
βιβλιογραφίας και εργαστήριο σε ερευνητικό πρωτόκολλο
Νατάλια Χουλιάρα15:30-19:00Ε9
21/12/2017Αξιολόγηση και επιπτώσεις της νοσηρής παχυσαρκίας, Stress και μεταβολικό σύνδρομοΓεώργιος Μαστοράκος 15:30-17:30Ε7
Πρακτική άσκηση (και μέσω webinar) Χρήστος Βασιλόπουλος 17:30-19:00Ε7
10/1/2018Βασικά κλινικά στοιχεία σε σχέση με τις αποβολέςΜυρτώ Σωτηροπούλου 15:30-16:30Ε9
Γενικές αρχές ψυχομετρίας και πρακτικές
εφαρμογές στη μέτρηση της ποιότητας ζωής (webinar)
Χριστίνα Καραμανίδου 16:30-19:00Ε9
11/1/2018Σακχαρώδης διαβήτης και άσκηση Ασημίνα Μητράκου15:30-16:30Ε7
Ο ρόλος του λιπώδους ιστού στην άσκησηΓεώργιος Βαλσαμάκης 16:30-17:30Ε7
Θεραπευτική αντιμετώπιση διαταραχών του κύκλου στις αθλήτριες Νικόλαος Σαλάκος17:30-19:00Ε7
17/1/2018Φαρμακευτική αντιμετώπιση διαταραχών τριχοφυΐαςΕύα Κασσή 15:30-17:30Ε2
Ψυχολογικές αντιδράσεις και υπογονιμότητα. Επιδράσεις του ψυχολογικού στρες
στην έκβαση της εξωσωματικής γονιμοποίησης
Κλεάνθη Γουρουντή17:30-19:00Ε9

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Β9   Μεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην παιδική και εφηβική γυναικολογία (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ)
Β10  Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην υπογονιμότητα (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ)
Ε1   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην προεμφυτευτική διάγνωση (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)
Ε2   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στον υπερανδρογονισμό (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)
Ε7   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση μεταβολικών διαταραχών, άσκησης, διατροφής και αναπαραγωγής (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)
Ε9   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση ψυχιατρικών προβλημάτων και αναπαραγωγής (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)

– Όλοι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές υποχρεούνται να παρακολουθήσουν μέχρι και τρία επιλεγόμενα μαθήματα.

– Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται στο αμφιθέατρο του Ευγενιδείου Θεραπευτηρίου: Παπαδιαμαντοπούλου 20,  6ος όροφος.

– Η εξεταστική του Γ΄ εξαμήνου θα διεξαχθεί στις  7 & 8 Φεβρουαρίου 2018, ημέρες Τετάρτη και Πέμπτη, 15:30-19:00, στα αμφιθέατρα “Ι. Παπαδημητρίου” & “Μαγγίνειο” αντίστοιχα.

* Στις 7/2/2018 θα εξεταστούν τα δύο υποχρεωτικά μαθήματα (Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην υπογονιμότητα / Μεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην παιδική και εφηβική γυναικολογία).

* Στις 8/2/2018 θα εξεταστούν τα επιλεγόμενα μαθήματα (Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση μεταβολικών διαταραχών, άσκησης, διατροφής και αναπαραγωγής / Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην προεμφυτευτική διάγνωση / Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στον υπερανδρογονισμό / Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση ψυχιατρικών προβλημάτων και αναπαραγωγής).