Πρόγραμμα Α’ εξαμήνου


Έναρξη Α΄ εξαμήνου:  3/10/2018
Λήξη Α΄ εξαμήνου: 31/01/2019


 
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΔΙΑΡΚΕΙΑΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΘ.
3/10/2018Εισαγωγή - Περιγραφική Στατιστική. Δοκιμασία t για ανεξάρτητα δείγματα, παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
4/10/2018Δοκιμασία t για δείγματα κατά ζεύγη, παραδείγματα. Απλό Χ2 ( 2Χ2, 2ΧΚ ), παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
10/10/2018Χ2 κατά ζεύγη, παραδείγματα. Χ2 κατά Μantel-Haenszel test, έλεγχος συγχυτικού παράγοντα, παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
11/10/2018Μη-παραμετρικές δοκιμασίες, παραδείγματα. Αξιολόγηση εργαστηριακών ευρημάτων, παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
17/10/2018Είδη επιδημιολογικής έρευνας - επίπτωση, επιπολασμός, συχνότηταΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
18/10/2018Απλή γραμμική παλινδρόμηση, ANOVA, παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
24/10/2018Παραμετρικός συντελεστής συσχέτισης (Pearson), παραδείγματα
Μη-παραμετρικός συντελεστής συσχέτισης (Spearman), παραδείγματα
Πολλαπλή γραμμική παλινδρόμηση, παραδείγματα
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
25/10/2018Κλινική ΈρευναΓεώργιος Μαστοράκος15:30-17:30Κ1
Εισαγωγή στην Ενδοκρινολογία - Ορμόνες - Μηχανισμοί ΔράσηςΙφιγένεια Κώστογλου-Αθανασίου17:30-19:00Κ1
31/10/2018Λογαριθμιστική εξάρτηση, παραδείγματα.
Απαιτούμενος αριθμός παρατηρήσεων, παραδείγματα.
Επαναλαμβανόμενες μετρήσεις, παραδείγματα.
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
1/11/2018Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υ:
Υποχρεωτική / δυνατότητα παρακολούθησης μέσω webinar για τους διαμένοντες εκτός Αθηνών
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
7/11/2018Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υ:
Υποχρεωτική / δυνατότητα παρακολούθησης μέσω webinar για τους διαμένοντες εκτός Αθηνών
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
8/11/2018Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υ:
Υποχρεωτική / δυνατότητα παρακολούθησης μέσω webinar για τους διαμένοντες εκτός Αθηνών
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
14/11/2018Επαναληπτικό μάθημαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
21/11/2018Εισαγωγή στη χρήση του CochraneΧαράλαμπος Συριστατίδης 15:30-17:30Κ1
Μετα-ανάλυσηΑλέξανδρος Γρυπάρης17:30-19:00Κ1
22/11/2018Εργαστηριακή ΈρευναΕμμανουήλ Οικονόμου 15:30-19:00Κ1
28/11/2018Εργαστηριακή Μεθοδολογία Προσδιορισμού Ορμονών - Βιοχημικές Μέθοδοι - Κριτήρια Επιλογής - ΑξιολόγησηΔημήτριος Ρίζος 15:30-17:30Κ1
Δυναμικές ΔοκιμασίεςΑνδρομάχη Βρυωνίδου 17:30-19:00Κ1
29/11/2018ΣτερεοειδογένεσηΕυαγγελία Ζαπάντη15:00-16:00Κ1
Μοριακοί μηχανισμοί γλυκοκορτικοειδών και σύνδρομα αντίστασης και υπερευαισθησίας στα γλυκοκορτικοειδήΕυαγγελία Χαρμανδάρη16:00-18:00Κ1
Υποδοχείς στερεοειδικών ορμονώνΝικόλας Νικολαΐδης18:00-19:00Κ1
5/12/2018Εργαστηριακή Μεθοδολογία Διερευνήσεως Σπέρματος, Αξιολόγηση Εργαστηριακής Διερευνήσεως ΣπέρματοςΣταυρούλα Μπάκα15:30-17:30Κ1
Αξιολόγηση Εργαστηριακής Διερευνήσεως Λοιμώξεων ανδρών / γυναικών που επηρεάζουν την ΑναπαραγωγήΕυαγγελία Κουσκούνη 17:30-19:00Κ1
6/12/2018Ιστολογικές εξετάσεις στη Μαιευτική & ΓυναικολογίαΑφροδίτη Νόννη15:30-17:30Κ1
Κυτταρολογικές εξετάσεις στη Μαιευτική & ΓυναικολογίαΑικατερίνη Πολίτη17:30-19:00Κ1
12/12/2018Έρευνα με ΠειραματόζωαΔέσποινα Περρέα 15:30-17:30Κ1
Βιβλιογραφική Έρευνα με Χρήση Η/Υ Μανώλης Ζουμάκης17:30-19:00Κ1
13/12/2018Βιoλογία και τεχνολογία βλαστικών κυττάρων Mαρία Ρουμπελάκη15:30-17:30Β3
Ανάλυση γονιδιακής έκφρασηςΜαρία Γαζούλη 17:30-19:00Β3
19/12/2018Αρχές και εφαρμογές γονιδιακής θεραπείας (webinar) Eλένη Παπανικολάου15:30-19:00Β3
20/12/2018Εισαγωγή στα Συστήματα Υγείας Γεώργιος Πιερράκος
Ιωάννης Πατέρας
16:00-20:00Κ4
9/1/2019Μοριακή Ενδοκρινολογία της ΑναπαραγωγήςΕύα Κασσή15:00-16:00Κ1
Εισαγωγή στην Οικονομία της υγείαςΓεώργιος Πιερράκος
Ιωάννης Πατέρας
16:00-20:00Κ4
10/1/20191. Λήψη αποφάσεων στην Ιατρική
2. Η έννοια της evidence based medicine
3. Εφαρμογή της evidence based medicine στην
πράξη
4. Κριτική, συζήτηση
Χαράλαμπος Συριστατίδης 15:30-19:00Κ3
16/1/2019Evidence Based Practice (webinar) Joeri Vermeulen15:30-19:00Κ3
17/1/2019Μη Μενδέλεια ΚληρονομικότηταΑγγελική Κολιαλέξη15:30-17:30Β4
Μοριακή Κυτταρογενετική Αγγελική Κολιαλέξη17:30-19:00Β4
23/1/2019Διερεύνηση και Προγεννητικός Έλεγχος Χρωμοσωμικών Ανωμαλιών
Γενετική Συμβουλευτική
Σοφία Κίτσιου-Τζέλη15:30-19:00Β4
24/1/2019Μονογονιδιακά Νοσήματα Μαρία Τζέτη 15:30-17:30Β4
Πολυπαραγοντική Κληρονομικότητα Ιωάννα-Ραχήλ Συνοδινού-Traeger17:30-19:00Β4
31/1/2019Προγεννητικός - Προεμφυτευτικός Έλεγχος Μονογονιδιακών Νοσημάτων Χριστίνα Βρεττού 15:30-17:30Β4
Συγγενείς Ανωμαλίες - ΔυσμορφολογίαΕλένη Φρυσίρα17:30-19:00Β4

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Κ1  Μεθοδολογία της έρευνας I – εργαστήριο
Κ2  Στατιστική (Βιοστατιστική) – Επιδημιολογία)
Κ3  Λήψη κλινικών αποφάσεων βασισμένων σε τεκμηριωμένη γνώση
Κ4  Οικονομία της Υγείας
Β3  Μοριακές τεχνικές
Β4  Βασικές αρχές γενετικής

– Τα υποχρεωτικά μαθήματα του Α΄ εξαμήνου θα πραγματοποιούνται στο Αρεταίειο Νοσοκομείο κάθε Τετάρτη (αμφιθέατρο «Ιωάννης Παπαδημητρίου») και Πέμπτη (Μαγγίνειο αμφιθέατρο).

– Η εξέταση της Στατιστικής (Βιοστατιστικής) – Επιδημιολογίας θα διεξαχθεί την Πέμπτη 15/11/2018, 15:30-19:00, στο Μαγγίνειο αμφιθέατρο. Τα λοιπά 5 μαθήματα θα εξεταστούν ως ακολούθως:

 * Τετάρτη 13/2/2019, 15:30-19:00, αμφιθέατρo Ι. Παπαδημητρίου: Μεθοδολογία της έρευνας Ι, Οικονομία της υγείας

* Πέμπτη 14/2/2019, 15:30-19:00, Μαγγίνειο αμφιθέατρο: Μοριακές τεχνικές, Λήψη κλινικών αποφάσεων βασισμένων σε τεκμηριωμένη γνώση, Βασικές αρχές γενετικής