Πρόγραμμα Α’ εξαμήνου


Έναρξη Α΄ εξαμήνου:  4/10/2017
Λήξη Α΄ εξαμήνου: 1/02/2018


 
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΔΙΑΡΚΕΙΑΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΘ.
4/10/2017Εισαγωγή - Περιγραφική Στατιστική. Δοκιμασία t για ανεξάρτητα δείγματα, παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
5/10/2017Δοκιμασία t για δείγματα κατά ζεύγη, παραδείγματα. Απλό Χ2 ( 2Χ2, 2ΧΚ ), παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
11/10/2017Χ2 κατά ζεύγη, παραδείγματα. Χ2 κατά Μantel-Haenszel test, έλεγχος συγχυτικού παράγοντα, παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
12/10/2017Μη-παραμετρικές δοκιμασίες, παραδείγματα. Αξιολόγηση εργαστηριακών ευρημάτων, παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
18/10/2017Είδη επιδημιολογικής έρευνας - επίπτωση, επιπολασμός, συχνότηταΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
19/10/2017Απλή γραμμική παλινδρόμηση, ANOVA, παραδείγματαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
25/10/2017Παραμετρικός συντελεστής συσχέτισης (Pearson), παραδείγματα
Μη-παραμετρικός συντελεστής συσχέτισης (Spearman), παραδείγματα
Πολλαπλή γραμμική παλινδρόμηση, παραδείγματα
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
26/10/2017Λογαριθμιστική εξάρτηση, παραδείγματα.
Απαιτούμενος αριθμός παρατηρήσεων, παραδείγματα.
Επαναλαμβανόμενες μετρήσεις, παραδείγματα.
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
1/11/2017Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υ:
Υποχρεωτική / δυνατότητα παρακολούθησης μέσω webinar για τους διαμένοντες εκτός Αθηνών
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
2/11/2017Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υ:
Υποχρεωτική / δυνατότητα παρακολούθησης μέσω webinar για τους διαμένοντες εκτός Αθηνών
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
8/11/2017Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υ:
Υποχρεωτική / δυνατότητα παρακολούθησης μέσω webinar για τους διαμένοντες εκτός Αθηνών
Γρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
9/11/2017Επαναληπτικό μάθημαΓρυπάρης Αλέξανδρος15:30-19:00Κ2
16/11/2017Εισαγωγή στη χρήση του CochraneΧαράλαμπος Συριστατίδης 15:30-17:30Κ1
Μετα-ανάλυσηΑλέξανδρος Γρυπάρης17:30-19:00Κ1
22/11/2017Κλινική ΈρευναΓεώργιος Μαστοράκος15:30-17:30Κ1
Εισαγωγή στην Ενδοκρινολογία - Ορμόνες - Μηχανισμοί ΔράσηςΙφιγένεια Κώστογλου-Αθανασίου17:30-19:00Κ1
29/11/2017Μοριακή Ενδοκρινολογία της ΑναπαραγωγήςΕρασμία Κιαπέκου15:00-15:30Κ1
Εργαστηριακή ΈρευναΕμμανουήλ Οικονόμου 15:30-19:00Κ1
30/11/2017Εργαστηριακή Μεθοδολογία Προσδιορισμού Ορμονών - Βιοχημικές Μέθοδοι - Κριτήρια Επιλογής - ΑξιολόγησηΔημήτριος Ρίζος 15:30-17:30Κ1
Δυναμικές ΔοκιμασίεςΑνδρομάχη Βρυωνίδου 17:30-19:00Κ1
6/12/2017ΣτερεοειδογένεσηΕυαγγελία Ζαπάντη15:00-16:00Κ1
Βιoλογία και τεχνολογία βλαστικών κυττάρων Mαρία Ρουμπελάκη16:00-18:00Β3
Υποδοχείς στερεοειδικών ορμονώνΝικόλας Νικολαΐδης18:00-19:00Κ1
7/12/2017Εργαστηριακή Μεθοδολογία Διερευνήσεως Σπέρματος, Αξιολόγηση Εργαστηριακής Διερευνήσεως ΣπέρματοςΣταυρούλα Μπάκα15:30-17:30Κ1
Μοριακοί μηχανισμοί γλυκοκορτικοειδών και σύνδρομα αντίστασης και υπερευαισθησίας στα γλυκοκορτικοειδήΕυαγγελία Χαρμανδάρη17:30-19:00Κ1
13/12/2017Ιστολογικές εξετάσεις στη Μαιευτική & ΓυναικολογίαΕλένη Σπανίδου-Καρβούνη15:30-17:30Κ1
Κυτταρολογικές εξετάσεις στη Μαιευτική & ΓυναικολογίαΑικατερίνη Πολίτη17:30-19:00Κ1
14/12/2017Έρευνα με ΠειραματόζωαΔέσποινα Περρέα 15:30-17:30Κ1
Βιβλιογραφική Έρευνα με Χρήση Η/Υ (webinar) Ιωάννης Βλάχος 17:30-19:00Κ1
20/12/2017Ανάλυση γονιδιακής έκφρασηςΜαρία Γαζούλη 15:00-17:30Β3
Αξιολόγηση Εργαστηριακής Διερευνήσεως Λοιμώξεων ανδρών / γυναικών που επηρεάζουν την ΑναπαραγωγήΕυαγγελία Κουσκούνη 17:30-19:00Κ1
21/12/2017Αρχές και εφαρμογές γονιδιακής θεραπείαςEλένη Παπανικολάου15:30-19:00Β3
10/1/2018Εισαγωγή στα Συστήματα Υγείας Γεώργιος Πιερράκος
Ιωάννης Πατέρας
15:30-19:00Κ4
11/1/2018Εισαγωγή στην Οικονομία της υγείαςΓεώργιος Πιερράκος
Ιωάννης Πατέρας
15:30-19:00Κ4
17/1/20181. Λήψη αποφάσεων στην Ιατρική
2. Η έννοια της evidence based medicine
3. Εφαρμογή της evidence based medicine στην
πράξη
4. Κριτική, συζήτηση
Χαράλαμπος Συριστατίδης 15:30-19:00Κ3
18/1/2018Evidence Based PracticeJoeri Vermeulen15:30-19:00Κ3
24/1/2018Μη Μενδέλεια ΚληρονομικότηταΑριάδνη Μαύρου15:30-17:30Β4
Μοριακή Κυτταρογενετική Αγγελική Κολιαλέξη17:30-19:00Β4
25/1/2018Διερεύνηση και Προγεννητικός Έλεγχος Χρωμοσωμικών Ανωμαλιών
Γενετική Συμβουλευτική
Σοφία Κίτσιου-Τζέλη15:30-19:00Β4
31/1/2018Μονογονιδιακά Νοσήματα Μαρία Τζέτη 15:30-17:30Β4
Πολυπαραγοντική Κληρονομικότητα Ιωάννα-Ραχήλ Συνοδινού-Traeger17:30-19:00Β4
1/2/2018Προγεννητικός - Προεμφυτευτικός Έλεγχος Μονογονιδιακών Νοσημάτων Χριστίνα Βρεττού 15:30-17:30Β4
Συγγενείς Ανωμαλίες - ΔυσμορφολογίαΕλένη Φρυσίρα17:30-19:00Β4

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Κ1  Μεθοδολογία της έρευνας I – εργαστήριο
Κ2  Στατιστική (Βιοστατιστική) – Επιδημιολογία)
Κ3  Λήψη κλινικών αποφάσεων βασισμένων σε τεκμηριωμένη γνώση
Κ4  Οικονομία της Υγείας
Β3  Μοριακές τεχνικές
Β4  Βασικές αρχές γενετικής

– Τα υποχρεωτικά μαθήματα του Α΄ εξαμήνου θα πραγματοποιούνται στο Αρεταίειο Νοσοκομείο κάθε Τετάρτη (αμφιθέατρο «Ιωάννης Παπαδημητρίου») και Πέμπτη (Μαγγίνειο αμφιθέατρο).

ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΣΤΙΣ 23/11/2017 ΔΕ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΑΘΗΜΑ.

– Η εξέταση της Στατιστικής (Βιοστατιστικής) – Επιδημιολογίας θα διεξαχθεί την Τετάρτη 15/11/2017, 15:30-19:00, στο αμφιθέατρο «Ιωάννης Παπαδημητρίου». Τα λοιπά 5 μαθήματα θα εξεταστούν ως ακολούθως:

* Τετάρτη 14/2/2018, 15:30-19:00, αμφιθέατρo Ι. Παπαδημητρίου: Μεθοδολογία της έρευνας Ι, Οικονομία της υγείας

* Πέμπτη 15/2/2018, 15:30-19:00, Μαγγίνειο αμφιθέατρο: Μοριακές τεχνικές, Λήψη κλινικών αποφάσεων βασισμένων σε τεκμηριωμένη γνώση, Βασικές αρχές γενετικής