Πρόγραμμα Β’ εξαμήνου


Έναρξη Β΄ εξαμήνου: 19/2/2020 Λήξη Β΄ εξαμήνου: 14/5/2020
Σύνολο Υποχρεωτικών Μαθημάτων: 5


 
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ: ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΔΙΑΡΚΕΙΑΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
19/2/2020Ανατομία γυναικείου γεννητικού συστήματος
Τρουπής Θεόδωρος15:30-17:30Β1
19/2/2020Λιπώδης ιστός στην κύηση & αναπαραγωγή Γεώργιος Βαλσαμάκης 17:30-18:30Β1
20/2/2020Intrauterine Growth Restriction (I.U.G.R.) Αριάδνη Μαλαμίτση-Puchner16:30-17:30Β6
20/2/2020Φυσιολογία και παθοφυσιολογία εφηβείας στο κορίτσι - εφηβαρχή, ανδρεναρχή (μέσω webinar)
Μαρία Παπαγιάννη 17:30-19:30Β1
20/2/2020Υπερπρολακτιναιμία, Αδενώματα υποφύσεως Κρυσταλλένια Αλεξανδράκη1930-20:30Β2
26/2/2020Οντογένεση του γεννητικού συστήματος στο ΧΧ άτομο και διαταραχές Ελένη Κούστα 15:30-17:30Β1
26/2/2020Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών Ελένη Κούστα17.30-19.30Β2
27/2/2020Μοριακή ενδοκρινολογία της αναπαραγωγήςΕύα Κασσή16:30-17:30Β2
27/2/2020Αντισύλληψη Παναγιώτης Χριστόπουλος 17:30-18:30Β2
27/2/2020Εμβρυοπλακουντιακή μονάδα
Ορμονική υποστήριξη κυήσεως & ανατομική και λειτουργική ανάπτυξη εμβρύου ανά 3μηνο
Παναγιώτης Χριστόπουλος 18:30-19:30Β6
27/2/2020Επιπλοκές θηλασμού, μαστίτιδες και αντιμετώπισηΣτέφανος Ζερβούδης19:30-20:30Β1
4/3/2020Σακχαρώδης διαβήτης και αναπαραγωγή / Διαταραχές του φλοιού των επινεφριδίων κατά την κύηση (εκτός Σ.Υ.Ε.)Γεώργιος Βαλσαμάκης 15:30-17:30Β2
4/3/2020Υπογοναδοτροφικός υπογοναδισμός και υποθαλαμική αμηνόρροια Νεοκλής Γεωργόπουλος 17:30-19:30Β2
5/3/2020Αμηνόρροιες (μέσω webinar)Δημήτριος Γουλής16:30-17:30Β2
5/3/2020Φυσιολογία του γυναικείου γεννητικού συστήματος/Φυσιολογία εγκυμοσύνηςΧριστόπουλος Παναγιώτης17:30-20:30Β1
11/3/2020Συγγενής υπερπλασία επινεφριδίων στους ενήλικεςΕυαγγελία Ζαπάντη15:30-16:30Β2
11/3/2020Άσκηση και στρες Γεώργιος Μαστοράκος16:30-17:30Β2
11/3/2020Συγγενής υπερπλασία επινεφριδίων στα παιδιά και στον έφηβοΧριστίνα Κανακά 17:30-18:30Β2
11/3/2020Συγγενής υπερπλασία επινεφριδίων στην εγκυμοσύνηΓεώργιος Βαλσαμάκης18:30-19:30Β2
12/3/2020Φαιοχρωμοκύτωμα κατά την κύηση Ιωάννης Ηλίας 16:30-17:30Β2
12/3/2020Ενδοσκοπική χειρουργική και υπογονιμότηταΜάριος Μαρκόπουλος17:30-18:30Β2
12/3/2020Υπογονιμότητα και τεχνικές υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, ΕνδομητρίωσηΝικόλαος Βλάχος 18:30-20:30Β2
18/3/2020Ανατομία και φυσιολογία του υποθαλαμο-υποφυσεο-θυρεοειδικού άξονα Γεώργιος Μαστοράκος15:30-16:00Β2
18/3/2020- Ρόλος θυρεοειδή, υποθυρεοειδισμός στην αναπαραγωγική ζωή της γυναίκας και στην εγκυμοσύνη
- Υπερθυρεοειδισμός στην αναπαραγωγική ζωή της γυναίκας και στην εγκυμοσύνη
Σπυριδούλα Μαράκα16:00-18:00Β2
19/3/2020Μοριακοί μηχανισμοί γλυκορτικοειδών και σύνδρομα αντίστασης και υπερευαισθησίας στα γλυκοκορτικοειδήΕυαγγελία Χαρμανδάρη16:30-18:30Β2
19/3/2020Πρακτικό μάθημα: Έρευνα στην Τεχνολογία της Κύησης-Υπερηχογραφία στην Εμβρυομητρική Ιατρική (για τους εξ αποστάσεως φοιτητές μέσω webinar)Νικόλαος Βραχνής18:30-20:30Β7
26/3/2020Βλαπτικοί παράγοντες στη φυσιολογική κύηση
Γυναικολογικές παθήσεις στη φυσιολογική κύηση
Γεώργιος Ιατράκης16:30-20:30Β6
1/4/2020Διάγνωση, Αλλαγές, Παρακολούθηση κατά την κύησηΑικατερίνη Λυκερίδου15:30-18:30Β6
1/4/2020Energy expenditure, fertility and pregnancy (μέσω webinar)Tom Barber18:30-19:30Β1
2/4/2020Επίδραση του IUGR στην ενήλικο ζωή / Ιώδιο στην κύηση Ευτυχία Κούκκου16:30-18:00Β6
8/4/2020Εμβρυϊκή και νεογνική εγκεφαλική βλάβηΖωή Ηλιοδρομίτη 15:30-17:30Β8
8/4/2020Μοριακή βιολογία της λειτουργίας του πλακούντα (μέσω webinar)Δημήτρης Γραμματόπουλος17:30-19:30Β8
9/4/2020Σύνδρομο θρομβοφιλίας και εγκυμοσύνη / Αναιμίες Μαριάννα Πολίτου 16:30-18:30Β8
9/4/2020Φυσιολογία μητρικού θηλασμού Θεοδώρα Μπούτσικου18:30-19:30Β1
29/4/2020Βιοφυσικό προφίλ Ιωάννης Βαρβαρίγος15:30-16:30Β7
29/4/2020Υπερηχογραφικά καθοδηγούμενος επεμβατικός έλεγχος στη μαιευτική Νικόλαος Βραχνής 16:30-17:30Β7
29/4/2020ΚαρδιοτοκογραφίαΜαριάννα Θεοδωρά 17:30-18:30Β7
29/4/20201ο τρίμηνο: Αυχενική διαφάνεια και άλλοι δείκτες χρωμοσωμικών ανωμαλιών, Ανατομία εμβρύου Αντώνιος Κονδυλιός18:30-19:30Β7
30/4/2020Φάρμακα και εγκυμοσύνηΘεόδωρος Καλαμπόκας 16:30-17:30Β8
30/4/2020Σακχαρώδης Διαβήτης κατά την κύηση: Αιτιολογία-διάγνωση-αντιμετώπισηΓεώργιος Βαλσαμάκης17:30-18:30Β8
30/4/2020Αιτιολογία και θεραπεία προεκλαμψίας (μέσω webinar) Αντώνης Μακρυγιαννάκης18:30-19:30Β8
30/4/2020Ανάνηψη νεογνού και δεοντολογικά διλήμματα στη νεογνολογίαΝικολέττα Ιακωβίδου 19:30-20:30Β8
6/5/2020Πλακούντας φυσιολογικής και παθολογικής κατάστασης (εμβρυολογία-ιστολογία-παθολογική ανατομία)Ειρήνη Θυμαρά 15:30-17:30Β8
6/5/2020Δοκιμασία ελέγχου εμβρύου Βασίλης Περγαλιώτης 17:30-18:30Β8
6/5/2020Τεχνολογία και θεραπευτική χρήση αντλιών χορήγησης ινσουλίνης κατά την κύηση (μέσω webinar)Μούσλεχ Ζαδάλλα-Τσαντ18:30-19:30Β8
7/5/2020Η φυσιολογία της υπερκορτιζολαιμίας στην εγκυμοσύνηΓεώργιος Μαστοράκος16:30-17:30Β2
7/5/2020Καρκίνος μαστού στην κύηση και αναπαραγωγή μετά από καρκίνο μαστούΣτέφανος Ζερβούδης17:30-19:30Β8
7/5/2020Κληρονομικός καρκίνος μαστού-ωοθηκών Όλγα Τριανταφυλλίδου19:30-20:30Β8
13/5/2020Μέθοδοι κλινικής έρευνας στην περιγεννετική ιατρική  Γεώργιος Φαρμακίδης 15:30-16:30Β7
13/5/2020Βασική υπερηχογραφία στη γυναικολογίαΑντωνακόπουλος Νικόλαος16:30-17:30Β7
13/5/2020IUGR και μακροσωμικά έμβρυα DopplerΝικόλαος Βραχνής17:30-18:30Β7
13/5/2020Αρχόμενη κύηση, έκτοπη κύηση (μέσω webinar)Δημήτριος Ζυγούρης18:30-19:30Β7
14/5/2019Υπερηχογραφική εκτίμηση και αντιμετώπιση συγγενών λοιμώξεων στην κύησηΒασίλειος Μπακούλας 16:30-17:30Β7
14/5/2019Υπερηχογράφημα ανατομίας του εμβρύου (Β΄ επιπέδου)Νικόλαος Βραχνής17:30-18:30Β7
14/5/2019Υπερηχογράφημα καρδιάς εμβρύου Θωμάς Οικονόμου 18:30-19:30Β7
14/5/2019Ελεύθερο εμβρυϊκό DNA/Μη επεμβατικός προγεννητικός έλεγχος (μέσω webinar)Σάββας Αργυρίδης 19:30-20:30Β7

* Τα μαθήματα του B΄ εξαμήνου θα πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη στο αμφιθέατρο «Ιωάννης Παπαδημητρίου» και κάθε Πέμπτη στο Μαγγίνειο αμφιθέατρο.

** Η εξεταστική του B΄ εξαμήνου θα διεξαχθεί στις 3 & 4 Ιουνίου 2020, ημέρες Τετάρτη (15:30-19:00, αμφιθέατρο I. Παπαδημητρίου) και Πέμπτη αντίστοιχα (16:30-20:00, Μαγγίνειο αμφιθέατρο).

– Στις 3/6/2020 θα εξεταστούν τα μαθήματα 1.  Ανατομία  και Φυσιολογία του γυναικείου γεννητικού συστήματος, 2. Γυναικολογική Ενδοκρινολογία

– Στις 4/6/2020 θα εξεταστούν τα μαθήματα 1. Μεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη φυσιολογική κύηση, 2. Μεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην τεχνολογία της κύησης, 3. Μεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην κύηση υψηλού κινδύνου

 

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Β1  Ανατομία και Φυσιολογία του γυναικείου γεννητικού συστήματος
Β2  Γυναικολογική ενδοκρινολογία
Β6  Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη φυσιολογική κύηση
Β7  Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην τεχνολογία της κύησης
Β8  Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην κύηση υψηλού κινδύνου