Πρόγραμμα Γ’ εξαμήνου


Έναρξη Γ΄ εξαμήνου: 1/10/2020
Λήξη Γ΄ εξαμήνου: 27/1/2021


 
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΔΙΑΡΚΕΙΑΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΘ.
1/10/2020Η εμμηνορρυσία ως σημείο αναφοράς στην εφηβεία, Διαταραχές εμμήνου ρύσεως (1ο μέρος)
Παναγιώτης Χριστόπουλος 15:30-19:00Β9
7/10/2020Σπερματογένεση, Φυσιολογία, Διαταραχές
Κιρσοκήλη
Αιτιοπαθογένεια υπογονιμότητας στον άνδρα,
Εργαστηριακή διερεύνηση, Κλινική εκτίμηση του υπογόνιμου άνδρα
Σταματίνα Νικοπούλου15:30-17:30Β10
Διαταραχές στύσης: Φυσιολογία, Αιτιοπαθογένεια, Διαγνωστική προσέγγιση, Θεραπεία
Εκσπερμάτιση: Φυσιολογία, Παθοφυσιολογία, Διάγνωση, Θεραπεία
Χαράλαμπος Ασβέστης 17:30-19:00Β10
8/10/2020Διαγενετική (Transcender) ιατρική Σταματίνα Νικοπούλου15:30-16.30Β9
Η εξέλιξη του γεννητικού συστήματος του θήλεος από τη γέννηση μέχρι την ενηλικίωσηΜάριος Σαλμάς 16:30-17.30
Έναρξη της ήβης: Φυσιολογία, Παθολογία Παναγιώτης Χριστόπουλος17:30-19:00Β9
14/10/2020Διερεύνηση και αιτιολογική ταξινόμηση της γυναικείας υπογονιμότητας: Ενδοκρινολογικά αίτια
Νεοκλής Γεωργόπουλος 15:30-17:30Β10
Διερεύνηση και αιτιολογική ταξινόμηση της γυναικείας υπογονιμότητας: Γυναικολογικά αίτια
Γονιμοποίηση, Εμφύτευση
Ανεξήγητη στειρότητα
Χαράλαμπος Συριστατίδης 17:30-19:00Β10
15/10/2020Θρομβοφιλία και υπογονιμότητα Πέτρος Δρακάκης15:30-16:30Β10
Διφυλομορφίες, Γοναδικές ΔυσγενεσίεςΓιώργος Παλτόγλου16:30-19:00Β9
21/10/2020Φυσιολογία ωοθυλακιορρηξίας
Διαταραχές ωοθυλακιορρηξίας
Ευαγγελία Ζαπάντη15.30-16.30Β10
Ο σαλπιγγοπεριτοναϊκός παράγοντας στη γυναικεία υπογονιμότητα.
Εμβρυϊκά βλαστικά κύτταρα
Κωνσταντίνος Στεφανίδης 16:30-18:00B10, E1
Νομικό πλαίσιο προεμφυτευτικής διάγνωσης στην ΕλλάδαΔημήτριος Κρεμαλής 18:00-19:00Ε1
22/10/2020Η εμμηνορρυσία ως σημείο αναφοράς στην εφηβεία, Διαταραχές εμμήνου ρύσεως (2ο μέρος)Παναγιώτης Χριστόπουλος 15.30-17.30Β9
Σεξουαλικότητα στην εφηβείαΠαναγιώτης Χριστόπουλος17:30-19:00Β9
29/10/2020Διερεύνηση υπογόνιμου ζευγαριού Δημήτριος Γουλής15:30-16:30Β10
Αναπαραγωγή σε ειδικές ομάδες και ειδικότερα στη μεσογειακή αναιμίαΚωνσταντίνος Φαινέκος16:30-17:30Β10
Ανοσολογία της αναπαραγωγήςΕιρήνη Αθανασάκη17:30-19: 00Β10
4/11/2020Προεμφυτευτική διάγνωση: Ενδείξεις, σκοπιμότητα, τεχνική και εφαρμογές Μάρα Σιμοπούλου15:30-17:30Ε1
Obesity and male hypogonadismΓεώργιος Κανάκης17:30-19:00Β10
5/11/2020PCOS Γεώργιος Μαστοράκος15:30-17:00Ε2
Λιπώδες ήπαρ: ιστοπαθολογία του ήπατος σε ασθενείς με διαβήτη/παχυσαρκία/PCOSΚωνσταντίνα Τηνιακού17:00-17:45Ε2
Όγκοι ωοθηκώνΘεόδωρος Πανοσκάλτσης17:45-19:00Ε2
11/11/2020Πολύδυμες κυήσειςΝικολέττα Ιακωβίδου 15:30-16:30Ε1
Μέθοδοι υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και υγεία των παιδιώνΝίκος Κανακάς16:30-17:30Ε1
Φαρμακολογία στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, Ορμονικά σχήματα,
Προετοιμασία IVF
Χαράλαμπος Γρηγοριάδης17:30-18:30Ε1
12/11/2020Υπερανδρογονισμός επινεφριδικής αιτιολογίαςΓεώργιος Μαστοράκος 15:30-17:30Ε2
Υπερανδρογονισμός στην παιδική ηλικίαΜαρία Παπαγιάννη17:30-19:00Ε2
18/11/2020Εργαστηριακές τεχνικές στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή
(IVF, ICSI, CRYOPRESERVATION, PGD)
Δέσποινα Τζανακάκη 15:30-19:00Ε1
19/11/2020Intrauterine origin of hyperandrogenismΧριστίνα Κανακά15:30-17:30Ε2
Hyperandrogenism and insulin resistanceJeremy Tomlinson17:30-19:00Ε2
25-11-2020-Εργαστηριακή Μεθοδολογία Διερευνήσεως Σπέρματος, Αξιολόγηση Εργαστηριακής Διερευνήσεως Σπέρματος -Αξιολόγηση Εργαστηριακής Διερευνήσεως Λοιμώξεων ανδρών / γυναικών που επηρεάζουν την ΑναπαραγωγήΣταυρούλα Μπάκα15:30-17:30Ε1
Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκειαΣοφία Καλανταρίδου 17:30-19:00Ε1
26/11/2020Φαρμακευτική αντιμετώπιση διαταραχών τριχοφυΐαςΕύα Κασσή 15:30-16:30Ε2
Θεραπεία δασυτριχισμούΕυαγγελία Πρωτόπαπα16:30-17:30Ε2
Ο ρόλος του λιπώδους ιστού στην άσκησηΓεώργιος Βαλσαμάκης 17:30-19:00Ε7
02-12-2020Βιοηθική στην ΙΥΑ: 1. Κρυοσυντήρηση και καταστροφή εμβρύου
2. Πειραματισμός σε έμβρυα – αλλαγή γονιδιώματος ή κυττάρων
3. Προστασία προσωπικών δεδομένων στην ΙΥΑ
Εμμανουήλ Λασκαρίδης15:30-19:00Ε1
03-12-2020Επιπλοκές υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, Σύνδρομο υπερδιέγερσης ωοθηκών, Φάρμακα υπογονιμότητας και γυναικολογικός καρκίνος / Διατήρηση γονιμότηταςΌλγα Τριανταφυλλίδου15:30-17:30Ε1
Το εμβρυολογικό εργαστήριο, Κριτήρια ποιότητας και επιλογής εμβρύου για μεταφοράΙωάννης Σφοντούρης 17:30-19:00Ε1
9/12/2020Θεραπευτική αντιμετώπιση διαταραχών του κύκλου στις αθλήτριες Αναστάσιος Ποτήρης15:30-16:30Ε7
Φυσιολογία της άσκησης, Ο ρόλος της άσκησης στο μεταβολισμόΙωάννης Φατούρος16:30-19:00Ε7
10/12/2020Πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας από την πλευρά του ενδοκρινολόγουΕλένη Κούστα15:30-17:30Ε1
Δεδομένα από την επίδραση των ενδοκρινικών διαταρακτών στην εμφάνιση της εφηβείας και στη λειτουργία των γονάδων - συσχέτιση ενδοκρινικών διαταρακτών με γυναικολογικούς καρκίνους Ελένη Κούστα17:30-19:00Ε7
16/12/2020Εισαγωγή στην έρευνα στην ψυχική υγεία της αναπαραγωγής Ιωάννης Ζέρβας
Ελένη Βούσουρα
15:30-19:00Ε9
17/12/2020Σακχαρώδης διαβήτης και άσκηση Ασημίνα Μητράκου15:30-16:30Ε7
Αξιολόγηση και επιπτώσεις της νοσηρής παχυσαρκίας, Stress και μεταβολικό σύνδρομοΓεώργιος Μαστοράκος 16:30-17:30Ε7
Ενδοκρινικοί διαταράκτες, αντίσταση στην ινσουλίνη και παχυσαρκίαΓεώργιος Βαλσαμάκης 17:30-19:00Ε7
23-12-2020Μετάβαση στη γονεϊκότητα (TTP transition to parenthood), ο ερχομός του πρώτου παιδιού και η επιρροή του στη σχέση του ζευγαριούΆννα Κανδαράκη15:30-17:30Ε9
Η ενδοοικογενειακή βία στη γυναίκα, στην έγκυο, στη νέα μητέρα και οι ψυχικές, σωματικές και κοινωνικές επιπτώσεις τηςΕυαγγελία Αντωνίου17:30-19:00Ε9
13/1/2021Διατροφή, απώλεια βάρους και βελτίωση γονιμότηταςΓεώργιος Βαλσαμάκης15:30-17:00Ε7
Διατροφή και κύησηΧρήστος Βασιλόπουλος17:00-19:00Ε7
14/1/2021Άγχος στην κύηση. Ανασκόπηση ερευνητικής
βιβλιογραφίας και εργαστήριο σε ερευνητικό πρωτόκολλο
Νατάλια Χουλιάρα15:30-19:00Ε9
20/1/2021Βασικά κλινικά στοιχεία σε σχέση με τις αποβολέςΜυρτώ Σωτηροπούλου 15:00-16:00Ε9
Γενικές αρχές ψυχομετρίας και πρακτικές εφαρμογές στη μέτρηση της ποιότητας ζωήςΧριστίνα Καραμανίδου 16:00-19:00Ε9
21/1/2021Ψυχική υγεία της εμμηνόπαυσης. Έρευνα και
ερευνητικές προοπτικές
Αρετή Σπυροπούλου 15:30-17:30Ε9
Λοχειακή Κατάθλιψη -Δυσφορία (Blues) της λοχείαςΑγγελική Λεονάρδου17:30-19:00Ε9
27/1/2021Διαταραχές πρόσληψης τροφής και γυναικεία αναπαραγωγήΦραγκίσκος Γονιδάκης 15:30-17:30Ε9
Ψυχολογικές αντιδράσεις και υπογονιμότητα. Επιδράσεις του ψυχολογικού στρες
στην έκβαση της εξωσωματικής γονιμοποίησης
Κλεάνθη Γουρουντή17:30-19:00Ε9

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Β9   Μεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην παιδική και εφηβική γυναικολογία (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ)
Β10  Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην υπογονιμότητα (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ)
Ε1   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην προεμφυτευτική διάγνωση (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)
Ε2   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στον υπερανδρογονισμό (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)
Ε7   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση μεταβολικών διαταραχών, άσκησης, διατροφής και αναπαραγωγής (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)
Ε9   Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση ψυχιατρικών προβλημάτων και αναπαραγωγής (ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ)

– Όλοι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές υποχρεούνται να παρακολουθήσουν μέχρι και τρία επιλεγόμενα μαθήματα.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά.
 

– Η εξεταστική του Γ΄ εξαμήνου θα διεξαχθεί στις  10/2/2021 και 11/2/2021, ημέρες Τετάρτη και Πέμπτη, 15:30-19:00.

* Στις 10/2/2021 θα εξεταστούν τα δύο υποχρεωτικά μαθήματα (Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην υπογονιμότητα / Μεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην παιδική και εφηβική γυναικολογία).

* Στις 11/2/2021 θα εξεταστούν τα επιλεγόμενα μαθήματα (Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση μεταβολικών διαταραχών, άσκησης, διατροφής και αναπαραγωγής / Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στην προεμφυτευτική διάγνωση / Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στον υπερανδρογονισμό / Mεθοδολογία και πρακτικές εφαρμογές της έρευνας στη σχέση ψυχιατρικών προβλημάτων και αναπαραγωγής).