Πρόγραμμα Α’ εξαμήνου


Έναρξη Α΄ εξαμήνου:  6/10/2021
Λήξη Α΄ εξαμήνου: 3/2/2022


   
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΔΙΑΡΚΕΙΑΚΩΔ. ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
6/10/2021Κλινική ΈρευναΓεώργιος Μαστοράκος15:30-16:30Κ1
Παγίδες κλινικής έρευναςΣοφία Καλανταριδου16:30-17:00Κ1
Εργαστηριακή ΈρευναΕμμανουήλ Οικονόμου 17:30-20:00Κ1
7/10/2021Υποβολή και κρίση εργασίας (the peer-review process)Παναγιώτης Αναγνωστής 15:30-16:30Β5
Έρευνα με ΠειραματόζωαΔέσποινα Περρέα 16:30-17:30Κ1
Βιβλιογραφική Έρευνα με Χρήση Η/Υ Μανώλης Ζουμάκης17:30-19:30Κ1
13/10/2021Έρευνα με τη χρήση ερωτηματολογίων, Εγκυρότητα και Αξιοπιστία Άννα Δελτσίδου15:30-17:30Β5
Μελέτες διαγνωστικής ακρίβειαςΕλένη Μπεκιάρη 17:30-18:30Β5
Μεθοδολογίες αξιολόγησης δεδομένωνΣτέργιος Πολύζος18:30-19:30Β5
14/10/2021Κριτική εκτίμηση μελέτηςΔημήτριος Γουλής15:30-16:30Β5
Συγγραφή άρθρου / πτυχιακής εργασίαςΓεώργιος Μαστοράκος 16:30-17:30Β5
How to write a review (critical / systematic review)Tom Barber17:30-18:30Β5
20/10/2021Παρουσίαση ιατρικής έρευναςΙωάννης Ηλίας 15:30-17:00Β5
Εισαγωγή στην Ενδοκρινολογία - Ορμόνες - Μηχανισμοί ΔράσηςΙφιγένεια Κώστογλου-Αθανασίου17:00-18:30Κ1
21/10/2021Δυναμικές Δοκιμασίες σε ενήλικεςΑνδρομάχη Βρυωνίδου15:30-17:30Κ1
Εργαστηριακή Μεθοδολογία Προσδιορισμού Ορμονών - Βιοχημικές Μέθοδοι - Κριτήρια Επιλογής - ΑξιολόγησηΔημήτριος Ρίζος17:30-19:30Κ1
27/10/2021ΣτερεοειδογένεσηΕυαγγελία Ζαπάντη15:30-16:30Κ1
Υποδοχείς στερεοειδικών ορμονώνΝικόλας Νικολαΐδης16:30-17:30Κ1
Ιστολογικές εξετάσεις στη Μαιευτική & ΓυναικολογίαΑφροδίτη Νόννη17:30-19:30Κ1
3/11/2021Βιoλογία και τεχνολογία βλαστικών κυττάρων Mαρία Ρουμπελάκη15:30-17:30Β3
Κυτταρολογικές εξετάσεις στη Μαιευτική & ΓυναικολογίαΑικατερίνη Πολίτη17:30-19:30Κ1
4/11/2021Ανάλυση γονιδιακής έκφρασης
Μαρία Γαζούλη 15:30-17:30Β3
Nέες τεχνολογίες στην έρευνα (NGS κ.λπ.) (Πρακτικό)Κωνσταντίνος Αγιαννιτόπουλος17:30-18:30Β3
colspan#Σχεδιάσμός πρωτόκολλων μοριακής βιολογίας (Πρακτικό)Μαρία Γαζούλη 18:30-19:30Β3
10/11/2021Αρχές και εφαρμογές γονιδιακής θεραπείαςEλένη Παπανικολάου15:30-17:30Β3
Διερεύνηση και Προγεννητικός Έλεγχος Χρωμοσωμικών Ανωμαλιών
Γενετική Συμβουλευτική
Κωνσταντίνα Κοσμά17:30-19:30Β4
11/11/201Μη Μενδέλεια Κληρονομικότητα - Μοριακή Κυτταρογενετική Αγγελική Κολιαλέξη15:30-19:30Β4
18/11/2021Μονογονιδιακά Νοσήματα Μαρία Τζέτη 15:30-17:30Β4
Προγεννητικός - Προεμφυτευτικός Έλεγχος Μονογονιδιακών Νοσημάτων Χριστίνα Βρεττού 17:30-19:30Β4
24/11/2021Πολυπαραγοντική Κληρονομικότητα Ιωάννα-Ραχήλ Traeger-Συνοδινού15:30-17:30Β4
Συγγενείς Ανωμαλίες - ΔυσμορφολογίαΕλένη Φρυσίρα17:30-19:30Β4
25/11/2021Εισαγωγή - Περιγραφική Στατιστική. Δοκιμασία t για ανεξάρτητα δείγματα, παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
1/12/2021Δοκιμασία t για δείγματα κατά ζεύγη, παραδείγματα. Απλό Χ2 ( 2Χ2, 2ΧΚ ), παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
2/12/2021Χ2 κατά ζεύγη, παραδείγματα. Χ2 κατά Μantel-Haenszel test, έλεγχος συγχυτικού παράγοντα, παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
8/12/2021Μη-παραμετρικές δοκιμασίες, παραδείγματα. Αξιολόγηση εργαστηριακών ευρημάτων, παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
9/12/2021Είδη επιδημιολογικής έρευνας - επίπτωση, επιπολασμός, συχνότηταΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
15/12/2021Απλή γραμμική παλινδρόμηση, ANOVA, παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
16/12/2021Παραμετρικός συντελεστής συσχέτισης (Pearson), παραδείγματα
Μη-παραμετρικός συντελεστής συσχέτισης (Spearman), παραδείγματα
Πολλαπλή γραμμική παλινδρόμηση, παραδείγματα
Αλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
22/12/2021Λογαριθμιστική εξάρτηση, παραδείγματα.
Απαιτούμενος αριθμός παρατηρήσεων, παραδείγματα.
Επαναλαμβανόμενες μετρήσεις, παραδείγματα.
Αλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
23/12/2021Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
12/1/2022Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
13/1/2022Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
Δυναμικές Δοκιμασίες σε παιδιά και εφήβους Δημήτρης Παπαδημητρίου18:30-19:30Κ1
19/1/2022Εισαγωγή στη χρήση του CochraneΧαράλαμπος Συριστατίδης 15:30-17:30Κ2
Μετα-ανάλυσηΑλέξανδρος Γρυπάρης17:30-19:30Κ2
20/1/2022Εισαγωγή στα Συστήματα Υγείας Γεώργιος Πιερράκος -
Δήμητρα Λατσού
15:30-19:30Κ4
26/1/2022Εισαγωγή στην Οικονομία της υγείαςΓεώργιος Πιερράκος - Δήμητρα Λατσού15:30-19:30Κ4
27/1/20221. Λήψη αποφάσεων στην Ιατρική
2. Η έννοια της evidence based medicine
3. Εφαρμογή της evidence based medicine στην πράξη
4. Κριτική, συζήτηση
Χαράλαμπος Συριστατίδης 15:30-19:30Κ3
2/2/2022Evidence Based Practice Joeri Vermeulen15:30-19:30Κ3
3/2/2022Νομοθεσία για τη μητέρα και το παιδί - Επιδημιολογία: Δείκτες μέτρησης για την περιγεννητική περίοδοΑλεξάνδρα Σκίτσου15:30-19:30Β5

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Κ1  Μεθοδολογία της έρευνας I – εργαστήριο
Κ2  Στατιστική (Βιοστατιστική) – Επιδημιολογία)
Κ3  Λήψη κλινικών αποφάσεων βασισμένων σε τεκμηριωμένη γνώση
Κ4  Οικονομία της Υγείας
Β3  Μοριακές τεχνικές
Β4  Βασικές αρχές γενετικής
Β5  Μεθοδολογία της έρευνας II

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ

-Τετάρτη 16/2/2022, 15:30-19:30, Μικρό αμφιθέατρο
*15:30-17:00 Μεθοδολογία της έρευνας Ι, Μεθοδολογία της έρευνας II
*17:00-17:20 Διάλειμμα
*17:20-19:30 Λήψη κλινικών αποφάσεων βασισμένων σε τεκμηριωμένη γνώση, Μοριακές τεχνικές, Βασικές αρχές γενετικής

-Πέμπτη 17/2/2022, 15:30-19:30, Μαγγίνειο αμφιθέατρo
*15:30-18:30 Στατιστική (Βιοστατιστική) – Επιδημιολογία
*18:30-18:45 Διάλειμμα
*18:45-19:30 Οικονομία της υγείας