Έναρξη Α΄ εξαμήνου:  5/10/2022
Λήξη Α΄ εξαμήνου: 2/2/2023


   
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΔΙΑΡΚΕΙΑΚΩΔ. ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
5/10/2022Κλινική ΈρευναΓεώργιος Μαστοράκος15:30-16:30Κ1
Παγίδες κλινικής έρευναςΣοφία Καλανταριδου16:30-17:00Κ1
Εργαστηριακή ΈρευναΕμμανουήλ Οικονόμου 17:00-20:00Κ1
6/10/2022Έρευνα με ΠειραματόζωαΔέσποινα Περρέα 15:30-17:30Κ1
Βιβλιογραφική Έρευνα με Χρήση Η/Υ Μανώλης Ζουμάκης17:30-19:30Κ1
12/10/2022Δυναμικές δοκιμασίες στους ενήλικες Ανδρομάχη Βρυωνίδου 15:30-17:30Κ1
Μελέτες διαγνωστικής ακρίβειαςΕλένη Μπεκιάρη 17:30-18:30Β5
Παρουσίαση ιατρικής έρευναςΙωάννης Ηλίας 18:30-19:30Β5
13/10/2022Συγγραφή άρθρου / πτυχιακής εργασίαςΓεώργιος Μαστοράκος 15:30-16:30Β5
Κριτική εκτίμηση μελέτηςΔημήτριος Γουλής16:30-17:30Β5
How to write a review (critical / systematic review)Tom Barber17:30-18:30Β5
Μεθοδολογίες αξιολόγησης δεδομένωνΣτέργιος Πολύζος18:30-19:30Β5
19/10/2022Υποβολή και κρίση εργασίας (the peer-review process)Παναγιώτης Αναγνωστής 15:30-16:30Β5
Εισαγωγή στην Ενδοκρινολογία - Ορμόνες - Μηχανισμοί ΔράσηςΙφιγένεια Κώστογλου-Αθανασίου16:30-18:30Κ1
Δυναμικές Δοκιμασίες σε παιδιά και εφήβουςΔημήτρης Παπαδημητρίου18:30-20:00Κ1
20/10/2022Έρευνα με τη χρήση ερωτηματολογίων, Εγκυρότητα και Αξιοπιστία Άννα Δελτσίδου15:30-17:30Β5
Εργαστηριακή Μεθοδολογία Προσδιορισμού Ορμονών - Βιοχημικές Μέθοδοι - Κριτήρια Επιλογής - ΑξιολόγησηΔημήτριος Ρίζος17:30-19:30Κ1
26/10/2022ΣτερεοειδογένεσηΕυαγγελία Ζαπάντη15:30-16:30Κ1
Υποδοχείς στερεοειδικών ορμονώνΝικόλας Νικολαΐδης16:30-17:30Κ1
Ιστολογικές εξετάσεις στη Μαιευτική & ΓυναικολογίαΑφροδίτη Νόννη17:30-19:30Κ1
27/10/2022Κυτταρολογικές εξετάσεις στη Μαιευτική & ΓυναικολογίαΑικατερίνη Πολίτη17:30-19:30Κ1
2/11/2022Ανάλυση γονιδιακής έκφρασης
Μαρία Γαζούλη 15:30-17:30Β3
Nέες τεχνολογίες στην έρευνα (NGS κ.λπ.) (Πρακτικό)Κωνσταντίνος Αγιαννιτόπουλος17:30-18:30Β3
Σχεδιάσμός πρωτόκολλων μοριακής βιολογίας (Πρακτικό)Μαρία Γαζούλη 18:30-19:30Β3
3/11/2022Αρχές και εφαρμογές γονιδιακής θεραπείαςEλένη Παπανικολάου15:30-17:30Β3
Διερεύνηση και Προγεννητικός Έλεγχος Χρωμοσωμικών Ανωμαλιών -
Γενετική Συμβουλευτική
Κωνσταντίνα Κοσμά17:30-19:30Β4
9/11/2022Μονογονιδιακά Νοσήματα Μαρία Τζέτη 15:30-17:30Β4
Προγεννητικός - Προεμφυτευτικός Έλεγχος Μονογονιδιακών Νοσημάτων Χριστίνα Βρεττού 17:30-19:30Β4
10/11/2022Μη Μενδέλεια Κληρονομικότητα - Μοριακή Κυτταρογενετική Αγγελική Κολιαλέξη15:30-19:30Β4
23/11/2022Πολυπαραγοντική Κληρονομικότητα Ιωάννα-Ραχήλ Traeger-Συνοδινού15:30-17:30Β4
Συγγενείς Ανωμαλίες - ΔυσμορφολογίαΕλένη Φρυσίρα17:30-19:30Β4
24/11/2022Εισαγωγή - Περιγραφική Στατιστική. Δοκιμασία t για ανεξάρτητα δείγματα, παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
30/11/2022Δοκιμασία t για δείγματα κατά ζεύγη, παραδείγματα. Απλό Χ2 ( 2Χ2, 2ΧΚ ), παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
Βιoλογία και τεχνολογία βλαστικών κυττάρων Mαρία Ρουμπελάκη18:30-19:30Β3
1/12/2022Χ2 κατά ζεύγη, παραδείγματα. Χ2 κατά Μantel-Haenszel test, έλεγχος συγχυτικού παράγοντα, παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
7/12/2022Μη-παραμετρικές δοκιμασίες, παραδείγματα. Αξιολόγηση εργαστηριακών ευρημάτων, παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
8/12/2022Είδη επιδημιολογικής έρευνας - επίπτωση, επιπολασμός, συχνότηταΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
14/12/2022Απλή γραμμική παλινδρόμηση, ANOVA, παραδείγματαΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
15/12/2022Παραμετρικός συντελεστής συσχέτισης (Pearson), παραδείγματα
Μη-παραμετρικός συντελεστής συσχέτισης (Spearman), παραδείγματα
Πολλαπλή γραμμική παλινδρόμηση, παραδείγματα
Αλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
21/12/2022Λογαριθμιστική εξάρτηση, παραδείγματα.
Απαιτούμενος αριθμός παρατηρήσεων, παραδείγματα.
Επαναλαμβανόμενες μετρήσεις, παραδείγματα.
Αλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
22/12/2022Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
11/1/2023Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
12/1/2023Πρακτική εξάσκηση με τη χρήση η/υΑλέξανδρος Γρυπάρης15:30-18:30Κ2
18/1/2023Εισαγωγή στη χρήση του CochraneΧαράλαμπος Συριστατίδης 15:30-17:30Κ2
Μετα-ανάλυσηΑλέξανδρος Γρυπάρης17:30-19:30Κ2
19/1/2023Εισαγωγή στα Συστήματα Υγείας Δήμητρα Λατσού 15:30-19:30Κ4
25/1/2023Εισαγωγή στην Οικονομία της υγείαςΔήμητρα Λατσού15:30-19:30Κ4
26/1/20231. Λήψη αποφάσεων στην Ιατρική
2. Η έννοια της evidence based medicine
3. Εφαρμογή της evidence based medicine στην πράξη
4. Κριτική, συζήτηση
Χαράλαμπος Συριστατίδης 15:30-19:30Κ3
1/2/2023Evidence Based Practice Joeri Vermeulen15:30-19:30Κ3
2/2/2023Νομοθεσία για τη μητέρα και το παιδί - Επιδημιολογία: Δείκτες μέτρησης για την περιγεννητική περίοδοΑλεξάνδρα Σκίτσου15:30-17:30Β5

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Κ1  Μεθοδολογία της έρευνας I – εργαστήριο
Κ2  Στατιστική (Βιοστατιστική) – Επιδημιολογία)
Κ3  Λήψη κλινικών αποφάσεων βασισμένων σε τεκμηριωμένη γνώση
Κ4  Οικονομία της Υγείας
Β3  Μοριακές τεχνικές
Β4  Βασικές αρχές γενετικής
Β5  Μεθοδολογία της έρευνας II

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ

Τα μαθήματα του Α΄ εξαμήνου θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά.

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ (Θα διεξαχθεί διαδικτυακά.)
-Τετάρτη 15/2/2023, 15:30-19:00
Μεθοδολογία της έρευνας Ι, Μεθοδολογία της έρευνας II, Λήψη κλινικών αποφάσεων βασισμένων σε τεκμηριωμένη γνώση, Μοριακές τεχνικές, Βασικές αρχές γενετικής

-Πέμπτη 16/2/2023, 15:30-19:00
Στατιστική (Βιοστατιστική) – Επιδημιολογία, Οικονομία της υγείας